Leonard Cohen - Potwór Miłości
o stronie

z Leonarda Cohena


Marito
Proszę znajdź mnie
Mam prawie 30 lat
Wiersz napisany przez Cohena na ścianie "Le Bistro Chez Lou Lou" przy Mountain Street w Montrealu
Potrzebuję mężczyzny w lustrze, który przy goleniu będzie mi szeptał słowa otuchy i wciąż na nowo opowiadał o tych szlachetnych którzy dali sobie radę z tym wszystkim.
Twarz tylko zyskuje, gdy człowiek dużo siedzi na tyłku.
Piękni Przegrani
O czwartej nad ranem F. wyznał, że przez dwadzieścia lat znajomości z Edith przespał się z nią pięć czy sześć razy. Pięć czy sześć razy ... toż to zwykła przyjaźń.
Piękni Przegrani
Pamiętam, jak w latach 70. moja muzyka była krytykowana jako przygnębiająca i mówiono, że moje płyty powinny być sprzedawane z żyletkami, bo to dobra muzyka do podcinania sobie żył.
Wywiad dla "Gazety Wyborczej" z 7-8 XI 1997
Miłość zawsze myli mi się z pożądaniem. Oczywiście, głęboko w człowieku jest także coś więcej niż pożądanie, coś, czego nie da się opisać, a co odzywa się od czasu do czasu.
Wywiad dla "Gazety Wyborczej" z 7-8 XI 1997
Seks jest sportem młodych i sekretem starców.
Wywiad dla "Gazety Wyborczej" z 7-8 XI 1997
Chciałbym, żeby wszystko, co ma się do powiedzenia, można było wyrazić jednym słowem.
Nie cierpię tego, co może się zdarzyć między początkiem a końcem zdania.
Piękni Przegrani
Ludzie mylą depresję z powagą. Tak się składa że lubię być w poważnym nastroju. Uspokajam się wtedy i rozluźniam
Ira B. Nadel 'Różne Postawy'
Przeważnie jestem sztywny, spięty i udręczony. Muszę zdjąć wiele warstw, zanim dotrę do prawdy. Nie ma we mnie spontaniczności ani intuicji.
Ira B. Nadel 'Różne Postawy'
O zmierzchu gardzę tym, co uwielbiałem rano. Z sybaryty przemieniam się w ascetę.
Z większości moich utworów można się śmiać, zawsze uważałem się za wesołka.
Moja praca polega na tym, żeby rządzić światem. Tylko to mnie interesuje. Najwyższy czas, żeby światem zaczął rządzić nieudacznik.
cohen.sonymusic.pl
Każdy facet po trzydziestce wie, że pomiędzy mężczyzną a kobietą toczy się wojna. Wojna na śmierć i życie - psychiczną śmierć. Walka o panowanie i dominację.
cohen.sonymusic.pl
Jednym z powodów, dla jakich mamy wojny, jest to, że starsi mężczyźni wysyłają na śmierć mężczyzn młodszych, żeby nie konkurowali z nimi o kobiety. I o ich pozycję.
cohen.sonymusic.pl
Nie jestem tęgim pijakiem, chociaż znałem kilku. To dobry sposób, aby zrelaksować się nieco, zwłaszcza przed koncertem. Alkohol rozwiązuje język prawdzie...
cohen.sonymusic.pl
Mój głos pogłębił się. Po pięćdziesięciu tysiącach papierosów to normalne.
cohen.sonymusic.pl
Nie mam zamiaru udawać wielkiego muzykologa, ale jestem znacznie lepszy, niż ludziom się wydaje. Powiada się o mnie, że znam tylko trzy akordy. A ja znam pięć.
cohen.sonymusic.pl
Co się zmienia wraz z wiekiem?
Przede wszystkim zaczynasz nosić inną bieliznę. Zamiast elastycznych majtek wkładasz luźne spodenki boksera. Czy już masz za sobą tę przemianę?
Wywiad z "LA Style" kwiecień 1991, rozmawiał Larry Sloman
Ostatnia myśl jest zawsze najlepsza.
Ira B. Nadel 'Różne Postawy'
Żadnej kobiecie nie powiedziałem, że ją kocham, a kiedy pisałem "Kochanie", nigdy to nie znaczyło: Kocham Cię.
Ira B. Nadel 'Różne Postawy'
Nigdy nie myślałem o kobietach jak o leku na samotność. Moim zdaniem ludzie nie są aż tak niepowtarzalni, by w świecie żyjących, dla każdej, wyjątkowej i doskonałej osoby kochanej istniała ta jedna jedyna wyjątkowa i doskonała, osoba kochająca; by los dopasował je na wcisk niczym elementy jakiejś układanki.
Ira B. Nadel 'Różne Postawy'
Piersi dzielą, przynajmniej mój umysł, który przeskakuje z jednej na drugą.
Ira B. Nadel 'Różne Postawy'
Zwykle, ludzie chcą być hojni, ale albo przesadzają albo dają za dużo. Ale być hojnym w prawdziwy sposób, który nie zawstydza ale zwyczajnie zaspokaja i dogadza: to jest coś bardzo rzadkiego. Ona ma tę zdolność - melodia po melodii - by trafić do celu. Bez przesady ale i nie na skróty ... po prostu doskonale.
o Anjani ze strony www.anjani-music.com

o Leonardzie Cohenie

Dzięki Bogu, Sylvia Plath nigdy nie próbowała śpiewać.
W towarzystwie Leonarda kobieta zaczyna zdawać sobie sprawę z siły swojej kobiecości.
Ira B. Nadel 'Różne Postawy'
Leonard Cohen był dla mnie ważniejszy niż Kaczmarski: "Jesteś w tym niebieskim prochowcu, dziewczyno. I nigdy ci tego nie wybaczę, że odeszłaś. Chociaż to jest oczywiście moja wina, że musiałaś odejść, prawda?"
Andrzej Urbański, prezes TVP, wywiad Gala 35/2008 (od 25 do 31 sierpnia)
Leonard Cohen był dla mnie piewcą wolności osobistej. Opisywał relacje między kobietą a mężczyzną. A ponieważ Polska to był kraj, gdzie erotyka splatała się z polityką, odbieraliśmy go też politycznie. Proszę sobie wyobrazić, że mój kumpel, dziś poważany pan profesor w Stanach Zjednoczonych, zapytał mnie wtedy, czy on może się przespać z córką jednego z ważnych generałów. Odpowiedziałem mu: ?Stary, jak to jest fajna dziewczyna, to jasne!?. Wszystko, nawet seks, miało swój kontekst polityczny.
Andrzej Urbański, prezes TVP, wywiad Gala 35/2008 (od 25 do 31 sierpnia)